(AKO) MAJÚ DETI POUŽÍVAŤ DEZINFEKČNÝ GÉL NA RUKY?

Deti sa vracajú do škôl. Ich zdravie je prvoradé. Ako sa zmenili hygienické pravidlá? Čo nové sa musia naše deti v tejto oblasti naučiť? 

Hygiena rúk u detí

“Dôkladná hygiena rúk je účinná v prevencii mnohých infekčných ochorení vrátane COVID-19, teda choroby spôsobenej novým koronavírusom. Preto je dôležité, aby hygienu rúk dodržiaval každý, vrátane malých detí”, povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas v rozhovore pre agentúru TASR. ”Pravidelnú a dôkladnú hygienu rúk naučte aj svoje deti. Myslite na to, že svet spoznávajú rukami,” hovoria svorne hygienici. Umývanie rúk má u detí väčší význam, ako kedykoľvek doteraz.  

Kedy používať dezinfekčné gély  

Hygienici zároveň pomenovávajú situácie, kedy je vhodné používať dezinfekčný gél na ruky. Vo všeobecnosti tak treba robiť po príchode na pracovisko, či do školy a po príchode domov. Po cestovaní v prostriedkoch hromadnej dopravy, pred, počas i po príprave jedla a pred jeho konzumovaním. Tiež po kontakte so zvieratami, po vyčistení nosa, kašľaní a kýchaní, po manipulovaní s odpadkovým košom a odpadom. Rovnako po každom použití toalety, pred a po návšteve lekára a pri akomkoľvek pocite znečistených rúk. V čase protiepidemických opatrení by si človek mal očistiť ruky vždy pred nasadením rúška na tvár. 

Dezinfekčné gély a detské ruky

MUDr. Vahančíková (Medicínsko kozmetické centrum Lasoma) však upozorňuje na isté špecifiká detskej pokožky. “Detská koža je omnoho jemnejšia, takže dezinfekčné gély síce odporúčam, ale obmedzene a uvážlivo. Radšej by som deti nútila, keď je tá možnosť, umývať si dôkladne ruky. V dnešnej dobe, keď trpí obrovské množstvo detí alergiami a ekzémami (možno aj z nadmernej hygieny), by som to u detí s používaním dezinfekčných gélov nepreháňala. Bohužiaľ odstraňujú okrem škodlivých vírusov a baktérií, aj prirodzenú flóru kožného povrchu a tým kožnú bariéru a ešte viac zoslabujú a vysušujú kožu”. 

Lekári sa teda zhodujú, že v čase protiepidemických opatrení si majú deti pravidelne a dôkladne umývať ruky. A keď sa to nedá, môžu na hygienu rúk využívať aj dezinfekčné gély. Rozhodnutie o používaní dezinfečných gélov je samozrejme na rodičovi. Ak sa rozhodnete, že vaše dieťa bude gél používať, odporúčame, aby ste mu dopriali to najlepšie riešenie. 

Ako vybrať gél pre dieťa?

Pri výbere gélu si najprv skontrolujte obsah alkoholu. Odporúčame jeho úroveň medzi 60 až 70%. Potom sa presvedčte, že dezinfekčný gél má registráciu na Ministerstve hospodárstva SR, ako výrobok s biocídnym účinkom. Biocídny účinok znamená, že je určený na ničenie, tlmenie a obmedzovanie rastu škodlivých organizmov.  Nekupujte necertifikované výrobky. Samozrejme, že dôležitá je aj výhodná cena gélu. 

Tanol 70 aj pre vaše dieťa

Tanol 70 je ideálny pre vás a aj pre vaše dieťa. Obsahuje 70% alkoholu, je registrovaný na Ministerstve hospodárstva a bol vyrobený na Slovensku. Podľa cenového prieskumu, zrealizovanom 14.5. v Bratislave, bol aj najlacnejším dezinfekčným gélom v 100 ml balení. Po jeho použití navyše zistíte, že má príjemnú citrónovú arómu, rýchlo schne a ruky po použití nie sú lepkavé. To pri mnohých konkurenčných produktoch nie je také samozrejmé. 

Shopping cart0
Žiadne produkty v košíku!
Pokračovať v nákupe
0